Жижиг эгшиг үсэг e Жижиг үсгийн үсэг e Татаж авах хичээлийн жижиг үсгийн үсэг

“Ү үсгийн авиа” - 4 мин Биеийн тамирын дасгал 1 мин. Та хэдэн эгшиг авиа мэддэг вэ? 1 мин. "Дуу чимээ" хүснэгт дээр ажилла. Хичээлийн явц. 1) Зохион байгуулалтын үе. Хичээл эхэлж байна. Өгүүлбэрийн төгсгөлд ямар тэмдэг байна вэ? Иод хаанаас гардаг вэ? Анхаар, миний найзыг шалга, чи хичээл эхлэхэд бэлэн үү? 6 мин Том үсгийн дүрэм Самбар дээрх карт. 2) Хамтарсан зүйлийг давтах.

"Ф үсэг ба авиа" - Бид өнөөдөр юу хийх вэ? 2 үг, 6 оноо, 5 од. В.Степанов. Поп нүдтэй хүн камер шиг харцаа чиглүүлдэг. 2 үг, 5 оноо, 5 од. Гэвч шар шувуу хүндээр санаа алдаж, хөндийд нуугдана. Гар чийдэн. [шар шувуу]. [Фа-нар"]. [f], [f"] авиа хаана нуугдаж байна: дунд, төгсгөл эсвэл үгийн эхэнд? *** Бүргэдийн шар шувуу - хоёр том нүд нь надад Ф үсгийг санагдууллаа.

"А үсэг" - Хэн анхааралтай байна вэ? Даалгаврууд. Томскийн бүсийн интернет боловсролын төв. Зохиогч: Мокроносова Е.В., багш анхан шатны ангиудНовоархангельскийн дунд сургуулийн хотын боловсролын байгууллага. Таны өмнө А үсэг байна. -А - а - а! Эгшиг үсэг А. Үсэг А Эгшиг үсэг Эгшиг авиа [a]. Дулаацаарай. А эгшгийн үсгийг танилцуулах.Үгэнд үсгийн гүйцэтгэх үүргийг авч үзье.

"Э үсэг" - Сурган хүмүүжүүлэх санааны наадам "Нээлттэй хичээл" 2009/2010. O.S.K.A.U.I.N. Хэсэг: Багшлах бага сургууль. Ю.

"Цагаан толгой" - "ABC бол мэргэн ухаанд хүрэх шат юм." Сэдвийн талбарууд. Сэдвийн төсөл: "Цагаан толгой". Цагаан толгойн үсгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх. Үгийн дууны найрлагыг зөв шинжлэх чадварыг бий болгох. Нэгдсэн хичээлүүд. Яагаад бидэнд цагаан толгой хэрэгтэй байна вэ? Сэдвүүд бие даасан ажил. Бага сургуулийн багш Елена Николаевна Мамашева.

"Ят үсэг" - А.А. Шахматова 1917 оны 5-р сарын 11-нд батлагдсан Оросын зөв бичгийн дүрмийг хялбарчлах асуудлаар. Утга нь: энэ нь од байх ёсгүй, гэхдээ нэг нүгэлт хүн Сагаган талх идэх ёстой. Харьцуул: 1) Тариачин Андрей өвчтэй байсан: тэр өдөржингөө гайхаж, чичирч байв. Хариулт. Асуулт. "Бошиглогч Олег" гэж юу гэсэн үг вэ? Гайхсан үгийн хэлбэр дэх морфемийн орчин үеийн болон этимологийн (түүхэн) найрлагыг заана уу.

1 "А" ангийн орос хэлний хичээлийн технологийн газрын зураг:

"Захидал жижиг үсэг e"

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг олж авах

Хичээлийн сэдэв

Жижиг "e" үсэг

Хичээлийн төрөл

Шинэ мэдлэгийн нээлт (DK)

Зорилтот

Сургуулийн хүүхдүүдэд "e" жижиг үсгийн тодорхой дүр төрхийг бий болгоход нь туслах.

Төлөвлөсөн

үр дүн

Сэдвийн ур чадвар

Бүх нийтийн сургалтын үйл ажиллагаа (UAL)

Бичих үед үсгүүдийг холбох мэдлэгийг хөгжүүлэх;

Сурах зөв бичихжижиг үсэг "e";

Түүний бусад үсэгтэй холбоо;

зураг дээр тулгуурлан өгүүлбэр, текст зохиож сурах.

Хэл яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Уран бичлэгийн ур чадварыг сайжруулах; зөв бичих чадвар.

Сэдэв:

сурах болно:

- "e" жижиг үсгээр бичих

Жижиг үсгийн элементүүдэд дүн шинжилгээ хийх;

Үг дэх үений тоог тодорхойлох;

Үгийг үгийн тоогоор нь ангилах;

Өгөгдсөн тооны үетэй үгсийн жишээг бие даан сонгох;

суралцах боломжийг олж авах:

Төрөл бүрийн үгсийн үсгийн бүтцийг ажиглах;

Үгийн хэв маягт дүн шинжилгээ хийх;

Тэдгээрийг үгийн тоогоор харьцуулах;

Мета субьект

Зохицуулалт:

Үйл ажиллагааны зорилгоо үр дүнд хүрэх хүртэл хадгалах;

Боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх төлөвлөлт: шаардлагатай үйлдлүүдийн дарааллыг бий болгох (үйл ажиллагааны алгоритм);

Өөрийнхөө ажилд дүн шинжилгээ хийх: алдаа олох, тэдгээрийн шалтгааныг тогтоох;

Нэг буюу өөр боловсролын үйл ажиллагааны ур чадварын түвшинг үнэлэх ("Би юу мэдэхгүй, юу хийж чадахгүй байна вэ?" Гэсэн асуултанд хариулах).

Танин мэдэхүйн:

Сурах даалгаврыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг санах ойноос хуулбарлах;

Мэдээлэл авахын тулд хүснэгт, диаграмм, загвар ашиглах;

Өөр өөр объектуудыг харьцуулах: харьцуулах;

Нэг (хэд хэдэн) шинж чанарын дагуу объектын шинж чанарыг тодорхойлох; объектуудын ижил төстэй байдал ба ялгааг тодорхойлох;

Ерөнхий ба тусгай (зайлшгүй ба чухал биш) -ийг тодорхойлох;

Санал болгож буй заалтуудыг нотлох жишээ болгон өгөх;

Асуудалтай асуудлуудыг хэлэлцэх;

Загварыг агуулгад нийцүүлэн хөрвүүлэх боловсролын материал(загвар бүтээх).

Харилцааны:

Тухайн объектын чанар, шинж чанарын шинж чанарыг хэрэгжүүлэх;

Жижиг аман монолог зохиох, үнэмшилтэй нотолгоо.

Хувийн:

Хүлээн авах, эзэмших нийгмийн үүрэгоюутан;

Сургалтын сэдэл төрүүлэх үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг бий болгох;

Нийгмийн янз бүрийн нөхцөл байдалд насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Үндсэн ойлголтууд

Жижиг үсэг "e"

Салбар хоорондын холбоо

Орос хэл - ярианы хөгжил.

Нөөц:

- үндсэн

- нэмэлт

Горецкий В.Г. Хэвлэлийн дэвтэр 2-р хэсэг

"Жижиг е үсгийг зөв бичих" орос хэлний хичээлийн мультимедиа дэмжлэг.

Орон зайн зохион байгуулалт

Хэсэгчилсэн байдлаар - эрэл хайгуул, хамтын, бие даасан ажил.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЗҮҮЛЭЛТ (ҮЙЛ ЯВЦ).

Бизнесийн хэмнэлд орох.

Багшийн аман яриа.

- Сайн уу залуусаа! Суу. Намайг Маргарита Эдуардовна гэдэг, өнөөдөр би чамд бичиг үсгийн хичээл заах болно (Хүүхдүүд: Сайн байна уу)

- Залуус аа, хараарай, бүх зүйл хичээлд бэлэн үү? (Хүүхдүүд: бүх зүйл хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай)

- Ном, дэвтэр, харандаа уу?

- Хичээлдээ хичээнгүй бай

Тайван, анхааралтай байгаарай.

Бүх зүйлийг хоцролгүй бичээрэй,

Тасалдалгүйгээр сонс.

Тодорхой, тодорхой ярь,

Бүх зүйлийг тодорхой болгохын тулд.

Хэрэв найз нь хариулж эхэлбэл,

Тасалдах гэж бүү яар.

Хувийн

Нөхцөл байдлыг зан үйлийн дүрэм, ёс зүйн үүднээс үнэлэх;

Сургалтын үйл явцад эерэг хандлагыг илэрхийлэх: анхаарал хандуулах, илүү ихийг сурах хүслийг харуулах.

Зохицуулалтын

Үзүүлсэн нотлох баримт, үндэслэлийн жинг үнэл.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх, хувь хүний ​​бэрхшээлийг тодорхойлох

Мэдлэгийн түвшинг илтгэнэ. Ердийн дутагдлыг тодорхойлдог.

Самбарыг хар, үүн дээр үсэг бичсэн байна (a, o, y, s, t, e) Тэднийг уншъя. Та аль хэдийн ямар үсэгтэй танилцсан бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Би нэг үсгийг нэг нэгээр нь хасдаг. Бидэнд ямар захидал үлдсэн бэ? (Хүүхдүүд: e)

Аль үсэг вэ, том эсвэл жижиг үсэг? Энэ нь мэдээжийн хэрэг "e" жижиг үсэг юм.

Тэгвэл өнөөдөр бид ямар үсгээр бичиж сурахыг хэн хэлж чадах вэ? (Хүүхдүүд: "e" жижиг үсэг)

Зөв! Залуус аа, одоо слайдыг харцгаая (Хүүхдүүд: Шохой, гацуур)

Бид "шохой" гэсэн эхний үгийг уншсан. Хэдэн үетэй вэ? (Хүүхдүүд: Нэг үе). Үгийн дундуур бид ямар дууг сонсдог вэ? Дахин хэлье. (Хүүхдүүд: Бид "e" дууг сонсдог)

Бид дараагийн "гацуур" гэсэн үгийг уншина. Хэдэн үетэй вэ? (Хүүхдүүд: Энэ үгийн нэг үе). Бидний дууддаг эхний хоёр авиа юу вэ? (Хүүхдүүд: "th" ба "e"). Тэдгээрийг ямар үсгээр тэмдэглэсэн бэ? (Хүүхдүүд: "e" үсэгтэй).

"Э" үсэг хэдэн авиаг илэрхийлж чадах вэ (Хүүхдүүд: нэг эсвэл хоёр)

Хувийн

Оюутан руу шууд хандаагүй багшийн яриаг ойлгох;

Өөрийнхөө боловсролын үйл ажиллагаа, ололт амжилт, бүтэлгүйтлийн шалтгааныг үнэлэх;

Зохицуулалтын

Үйл ажиллагааныхаа үр дүнг үнэлэх (стандарттай харьцуулах).

Танин мэдэхүйн

Мэдэгдэж буй болон үл мэдэгдэх зүйлийг тодорхойлох.

Харилцаа холбоо

Тухайн объектыг тодорхой ангилалд (төрөл) хамаарах шинж чанар, шинж чанарыг тодорхойлох.

3. Сурах даалгавар тавих

Аль үсэг хэвлэсэн эсвэл бичсэнийг хараарай, энэ нь яах вэ? Зөв. Эдгээр үсэг юугаараа ялгаатай вэ? Тэд хэр төстэй вэ?

Захидал ямар элементүүдээс бүрддэг вэ? Энэ нь нэгээс зөв юм. Энэ элементийг доод талдаа муруйтай гогцоо гэж нэрлэдэг.

31-р хуудсан дээрх хуулбарын дэвтэрээ нээ. Хараач, би самбар дээр "e" жижиг үсгийг бичнэ, дээрээс томруулсан харагдацтай байгаа үсгийг анхаарч үзээрэй. Сум хаашаа чиглэж байна вэ? (Хүүхдүүд: доороос дээш). Зөв, энэ сум нь "e" жижиг үсгийг доороос дээш бичих ёстойг харуулж байна. Одоо томруулсан үсгийг зур.

Танд доор зургууд байгаа, тэдгээрийг дугуйлаарай.

Ажлын мөрөнд "e" үсгийг хэрхэн бичихийг харна уу. Би эхлээд самбар дээр харуулъя. Ажлын шугамын дунд цэг тавьж, баруун тийшээ гөлгөр шугам зурж, дээд талд нь зүүн тийш дугуйруулж, ажлын шугамын дээд мөрөнд гогцоо бичиж, энэ мөрөнд хүрч, хагас зууван бичнэ. доод шугам хүртэл, ажлын шугамын дунд баруун тийш муруй хийнэ.

Би дахин самбар дээр бичдэг. Тэгээд чи миний араас агаарт давтана. Бид гараа гартаа атгалаа. Бид "e" жижиг үсгийг бичдэг

Хувийн

Зохицуулалтын

Үр дүнд хүрэх хүртэл үйл ажиллагааны зорилгыг хадгалах.

4. Хэцүү байдлаас гарах төсөл барих

Асуудлын нөхцөл байдлыг судлах оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг.

Одоо эхний ажлын мөрөнд үсгийг нимгэн шугамаар зур.

Одоо энэ ажлын мөрөнд захидал бичээрэй. Та таван удаа бичих хэрэгтэй (би хүүхдүүд хэрхэн сууж байгааг хардаг)

Би үүнийг асаана цахим өргөдөл"Э" үсгийг хэрхэн бичих вэ

Хоёр дахь ажлын мөрөнд жижиг e үсгийг гурван удаа дугуйлж, түүвэрт хамгийн ойр байгаа үсгийн доогуур зурж, мөрийн төгсгөлд ижил үсгийг бичнэ.

Хувийн

Оюутан руу шууд хандаагүй багшийн (ангийнхан) яриаг хүлээн авах;

Бизнесийн хамтын ажиллагааны дүрмийг хэрэгжүүлэх: янз бүрийн үзэл бодлыг харьцуулах.

5. Хүнд байдлаас гарахын тулд барьсан төслийг хэрэгжүүлэх

Төлөвлөгөөний дагуу баригдсан төслийн хэрэгжилтийг зохион байгуулна.

Эхний үгийг уншина уу (Хүүхдүүд: Эл) "e" болон "l" үсгүүдийн хооронд ямар холбоо байдаг вэ (Хүүхдүүд: доод холболт). Энэ үг ямар утгатай вэ? Та энэ үгийг хэр удаан бичих вэ? Бид дараагийн үгийг уншина (Хүүхдүүд: Эла). Бид энэ үгийг хажууд нь бичнэ үү (Хүүхдүүд: Идсэн). Бид энэ үгийг бичдэг.

Хоёр дахь баганыг харцгаая. Бид эхний үгийг уншина (Хүүхдүүд: Сэл) "c" ба "e" (Хүүхдүүд: дунд холболт), "e" болон "l" (Хүүхдүүд: доод холболт) үсгүүдийн хооронд ямар холбоо байдаг вэ? Энэ үгийг бичье. Дараагийн үгийг уншъя (Хүүхдүүд: суув). Бид энэ үгийг бичдэг. Бидний дараагийн үг юу вэ? (Хүүхдүүд: Сели). Үүнийг бичээд үзье.

Эхний үг, хоёр дахь, гурав дахь үг дэх үйлдлийг хэн гүйцэтгэдэг вэ? (Хүүхдүүд: би, тэр, тэр)

Хувийн

Багшийн яриаг оюутанд шууд хандаагүй гэж ойлгоорой.

Танин мэдэхүйн

Мэдээлэл авахын тулд диаграммыг ашиглана уу.

6. Шинэ мэдлэгийг нэгтгэх

Ойлголтын талаарх ойлголтыг бий болгодог. Анхан шатны ерөнхий ойлголт.

Дараагийн мөрөнд юу гэж бичсэнийг харцгаая? (Хүүхдүүд: Энд тэд хоол идсэн). Энэ юу вэ? (Хүүхдүүд: Санал). Энэ бол санал гэдгийг яаж тогтоосон бэ? (Хүүхдүүд: эхний үгийг том үсгээр бичсэн, төгсгөлд нь цэг тавьсан) Өгүүлбэрийн эхэнд том үсгийн доогуур зур. Бид энэ “идсэн” гэдэг үгийг өмнө нь харж байсан уу? (Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид дээр уулзсан), энэ үг ямар утгатай байсан бэ? (Хүүхдүүд: Хоол идэх) Энэ үг өгүүлбэрт ямар утгатай вэ? (Хүүхдүүд: Мод)

Залуус аа, өөр өөр утгатай үг үсгийн хувьд ижил хоёр үгийг полисмантик гэж нэрлэдэг.

Энэ өгүүлбэр хэдэн үгээс бүрдэх вэ? (Хүүхдүүд: Хоёр үг). Бид эхний үгийг уншина (Хүүхдүүд: Энд). Эгшиг, одоо гийгүүлэгчийг нэрлэ (Хүүхдүүд: Эгшиг - “о”, гийгүүлэгч - “v”, “t”). Бид хоёр дахь үгийг уншина (Хүүхдүүд: Идсэн). Эгшиг, одоо гийгүүлэгчийг нэрлэнэ үү (Хүүхдүүд: Эгшиг - “e”, “i”. Гийгүүлэгч - “l”). Охидууд энэ өгүүлбэрийн эгшгийг улаан өнгөөр ​​тодруулна. Улаан харандаа аваад доогуур нь зур. Хөвгүүд ээ, энэ өгүүлбэрт байгаа бүх гийгүүлэгчийг цэнхэр өнгөөр ​​тэмдэглэ. Цэнхэр харандаа аваад доогуур нь зур. Одоо шалгацгаая. Охид аль үсгийн доогуур зурсан бэ? (Хүүхдүүд: o, e, i), ямар хөвгүүд онцолсон бэ? (Хүүхдүүд: v, t, l). Энэ өгүүлбэрийг бич.

Дараагийн ажлын мөрийг харна уу. Юу бичсэн байна (Хүүхдүүд: гацуурын дэргэд хэн байдаг вэ?). Энэ юу вэ? (Хүүхдүүд: Санал). Өгүүлбэрийн төгсгөлд ямар тэмдэг байна вэ? (Хүүхдүүд: Асуулга).

Биднээс асуулт асуусан, хариулахын тулд дэлгэцийг хараарай. Тэгэхээр эргэн тойронд хэн байна вэ? (Хүүхдүүд: Үнэг). Бид гацуур модны дэргэд үнэг байсан гэж бүрэн хариулдаг. Тийм ээ, дэлгэцийг хар, энэ өгүүлбэр дээр нь жижиг үсгээр бичсэн байна. Ажлын мөрөнд том үсгээр бичих хэрэгтэй.

Зохицуулалтын

Нотлох баримт болон "худал, үнэн" гэсэн үндэслэлийг үнэл.

Танин мэдэхүйн

Санал болгож буй заалтуудын жишээг нотлох.

Харилцаа холбоо

7. Мэдлэгийн тогтолцоонд оруулах

Тантай хамт оньсого тааварлацгаая. Анхааралтай сонс.

Маш гэрэл гэгээтэй, зочломтгой

Халуун агаарын бөмбөлөг тэнгэрт эргэлдэж байна.

Аажмаар тэр

Өвлийг зун болгон хувиргадаг.

Энэ юу вэ? (Хүүхдүүд: Нар). Самбар дээр нэг үг хийцгээе. Тэд үүнийг найрал дуугаар уншдаг. Одоо энэ үгийг бичээрэй.

Би урт, ногоон, давсалсан бол амттай,

Амттай, түүхий. Би хэн бэ? (Хүүхдүүд: Өргөст хэмх). Самбар дээр нэг үг хийцгээе. Бид үгийг уншсан. Дэвтэртээ тэмдэглэе.

Би чамайг хэний ч гэрт оруулах болно

Хэрэв та тогшвол би тогшихдоо баяртай байна.

Гэхдээ би нэг зүйлийг уучлахгүй -

Хэрэв та надад гараа өгөхгүй бол. (Хүүхдүүд: Хаалга). Энэ үгийг бичье.

Хувийн

Багшийн яриаг хүлээн авна уу.

Танин мэдэхүйн

Тэдний уран сайхны онцлогийг харгалзан загвар бүтээх.

Гэмтсэн текстийг задлан шинжилж, засах: алдааг олох, танилцуулгын логикийг сэргээх.

Харилцаа холбоо

Боловсролын даалгаврыг харгалзан текстийг ойлгож, текстээс үүнийг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг олоорой.

8. Үйл ажиллагааны тусгал

Бидний хичээл дуусч байна. Та юу санаж байна вэ? (Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн хариулт)

Бид ангидаа ямар үсгийн талаар мэдсэн бэ? (Хүүхдүүд: "e" жижиг үсэг)

Энэ үг хэдэн авиа гаргаж чадах вэ? (Хүүхдүүд: нэг эсвэл хоёр)

"Эли" гэж ямар үг вэ (Хүүхдүүд: Олон утгатай)

Хичээл дууслаа. Баяртай! (Хүүхдүүд: Баяртай)

Зохицуулалтын

Шинжилгээ хийх өөрийн ажил: алдааг олох, шалтгааныг тогтоох.

Нэг юм уу өөр зүйлд ур чадварын түвшинг үнэл боловсролын үйл ажиллагаа("Би юу мэдэхгүй, чадахгүй байна вэ?" Гэсэн асуултанд хариулна уу).

UMK "Оросын сургууль" 1-р анги "Жижиг е үсгийн үсэг" сэдвээр хичээлийн хураангуй, танилцуулга

Хичээлийн зорилго, зорилтууд:

    "e" жижиг үсгийг бичиж сур

    Нарийн моторт ур чадвар, нүд, яриа, авианы сонсгол, санах ой, анхаарал, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, зөв ​​байрлалыг хөгжүүлэх.

    Цэвэр цэмцгэр байдал, байгалиа хайрлах, бие биенээ хүндэтгэх.

Тоног төхөөрөмж: В.Г. Горецкийн найруулсан хуулбар, мультимедиа проектор, хичээлийн танилцуулга

Хичээлийн явц

слайдын дугаар 1

    Зохион байгуулалтын мөч

Хонх дуугарав
Хичээл эхэлж байна.
Бүх зүйл байрандаа байна уу?
Бүх зүйл зүгээр үү?
Ном, үзэг
Мөн дэвтэр.
Бүгд зөв сууж байна уу?

Бүгд над руу харж байна уу?

слайдын дугаар 2

    Хичээлийн сэдвийн мессеж

Унших хичээл дээр ямар үсэгтэй танилцсанаа санацгаая, энэ нь ямар дуу авиаг илэрхийлдэг вэ?

Та түүнийг үргэлж ойд олох болно -
Хоёулаа зугаалж, уулзацгаая
Зараа шиг өргөстэй зогсож байна
Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.

слайдын дугаар 3

Э үсгээр эхэлсэн үгсийг санацгаая

(онцгой анхаарал e нь хоёр авиа үүсгэдэг эхний үе рүү чиглэсэн)

слайдын дугаар 4

    Бичихээр бэлдэж байна

Би дэвтэрээ налуу байрлуулна,
Би гараа зөв барьж байна
Би бөхийлгөхгүй шулуун сууж байх болно.
Би ажилдаа оръё.

слайдын дугаар 5

    Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллаж байна

Оюутнууд дэвтрийн хуудсыг хардаг.

слайдын дугаар 6

    Жижиг үсгийн бичгийг танилцуулах e.

Загварын контурын дагуу зурах.

слайдын дугаар 7

    Жижиг е үсгийн бичээсийг слайд дээр үзүүл.

Сурагчид утас, утас ашиглан үсэг бүтээдэг. Хуудасны дээд талд байгаа үсгийн дагуу үсгийг зур.

слайдын дугаар 8

    Нүдэнд зориулсан дасгал.

слайдын дугаар 9

    Үгсийг уншиж, зөв ​​бичгийн дүрмийг харьцуулах.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт үг бичих.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх ажлыг багшийн удирдлаган дор гүйцэтгэдэг. e-тэй бүх үгсийг урьдчилсан ажлын дараа бичнэ.

слайдын дугаар 10

слайдын дугаар 11

    Биеийн тамирын минут

Өглөө нь зул сарын гацуур мод сэрлээ.
Тэр сунгаж, сунгав.
Нэг удаа тэр шүүдэрээр өөрийгөө угааж,
Хоёр - тэр сайхан эргэлдэж,
Гурав - бөхийж суугаад,
Тэгээд дөрөв - тэр дахин суув.

слайдын дугаар 12

    Өгүүлбэрийг эмхэтгэх, бүртгэх ажлыг багшийн удирдлаган дор явуулдаг.

Бид слайд дээр юу, хэнийг харж байна вэ?

Асуултын өгүүлбэрийг уншина уу.

Сурагчид асуултад хариулж, зохиосон өгүүлбэрээ бичнэ. : Гацуур модны дэргэд үнэг байсан.Багш үнэг гэдэг үгэнд анхаарлаа хандуулдаг.

слайдын дугаар 13

    Хичээлийн хураангуй

Тусгал

Хүүхдүүд зүүлтэнд зориулж улаан, шар өнгийн бөмбөгтэй байдаг.

Хичээлийн үеэр бүх зүйлийг ойлгож, бүх даалгаврыг амархан, итгэлтэйгээр гүйцэтгэсэн хүмүүст улаан бөмбөг аваарай.

Хэрэв та ямар нэгэн даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй байсан эсвэл ямар нэг зүйл болохгүй бол шар бөмбөг ав

    Зул сарын гацуур модон дээр бүх бөмбөгийг өлгөцгөөе. Та хичээлдээ шаргуу ажилласан, сайн байна!

слайдын дугаар 14

airsoft-unity.ru - Уул уурхайн портал - Бизнесийн төрлүүд. Заавар. Компаниуд. Маркетинг. Татвар